Тайната на богатата реколта от едри и месести домати е да извършите правилното подхранване навреме. Повечето градинари подхранват доматите още в процеса на засаждане на разсада. Те слагат тор директно в дупката.
Още: 3 лесни техники: Как правилно да изсушите босилек от градината си
Още: Мисията възможна: Как да се отървете от градинските хлебарки
Някои използват народни средства: сурова риба, мая, черупки от яйца или бананови кори. Други използват комплексни минерални торове. Но това не е най-доброто време за подхранване на доматите.
Напръскайте доматите с това и ще забравите за акарите
Те трябва да се подхранят не по време на засаждането на разсада, а през периода, когато плодовете вече са започнали да се образуват.
Още: Засадете това до доматите и реколтата ви ще се умножи по ДВЕ
Още: Най-популярните сортове мента, които да засадите в градината си
Правилно подхранване на доматите през юни
Факт е, че ако почвата е много питателна, доматите ще растат с мощна зеленина и стъбла. В случая може да има малко плодове или да са прекалено дребни.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Може ли да се варосват овошките през май?
Още: Как да спасите растенията си от недостиг на хранителни вещества – основни признаци и решения
В началния етап разсадът не се нуждае от допълнителни количества хранителни вещества, за да се вкорени, да укрепи вегетативната маса. Но когато започнат да се образуват плодове, той се нуждае от допълнително подхранване.
Полейте доматите с това по време на цъфтежа и ще прибирате реколта до късна есен
На този етап от развитието си насажденията от домати се нуждаят от азот, фосфор, калий, калций. Благодарение на тези минерали доматите стават големи, сочни, сладки и боледуват по-рядко.
Още: Не ги пропускайте: 3-те най-важни градинарски задачи през май
Още: Листните въшки няма да припарят до градината ви: Домашни рецепти за защита на растенията
Точно в този период ще им се отрази добре подхранване с пепел - разтворете 2 чаши от нея в кофа с вода. Под всеки корен се изсипва 1 л от разтвора.
Пепелта може да се използва и за пръскане на доматите - в случая 300 гр от нея се вари в 1 л вода в продължение на 20 минути. След това разтворът се разрежда с вода до получаване на обем от 10 л.
Само хитрите градинари поливат чушките и доматите с това и реколтата им е 2 пъти по-богата